Discus-Siner.sk

Discus-Siner je rodinná firma, ktorej hlavou aj srdcom je chovateľ, známy z mnohých európskych výstav, Jozef Minčák. Od roku 2017 propagáciu a komunikáciu so zahraničnými klientami zabezpečuje syn Daniel Minčák.

Jozef Minčák je akvaristom už 40 rokov a od roku 1995 sa špecializuje na chov discusov. Firma Discus Siner sa od roku 2002 venuje chovu diskusov komerčne. Sme zo Slovenska, z Bartošoviec, blízko Bardejova. V roku 2007 sme postavili novú halu, kde sme spojili chovateľské skúsenosti Jozefa Minčáka a súčasné moderné technológie. Kapacita našich nádrží je cca 70 tis. litrov vody. Tvrdo pracujeme na vysokej kvalite nami vyšľachtených a odchovaných rýb. Máme vždy na výber veľké množstvo rôznych farebných foriem, ktoré nájdete aktuálne na svetovom trhu a tie ponúkame vo všetkých veľkostiach. V prípade vášho záujmu o naše ryby ich vieme dopraviť priamo k vám.

O nás

Našou filozofiou pri chove diskusov je vytvoriť také podmienky, čo sa týka hodnoty vody, filtrácie, objemu nádrží a krmiva, aby naše ryby mali rýchly rast a imunitu, čím sa dosiahne pekný diskovitý tvar tela a veľkosť s následnou dobrou adptáciou na nové prostredie v akváriách u našich zákazníkov.

Chovné zariadenie

Chovné zariadenie je situované v samostatnej budove , ktorá bola od začiatku projektovaná , stavebne a technologicky, na chov diskusov. V budove s rozlohou 200 m2 sa nachádzajú 4 miestnosti. V prvej miestnosti je 5 bazénov, z toho 4 bazény sú určené na odchov rýb do dospelosti , každý z nich má objem 5000 litrov vody. Piaty bazén je zariadený v „ amazonskom štýle“. V tejto miestnosti sú ešte ďalšie nádrže pre dorastajúce mladé chovné ryby.

Druhá miestnosť

Druhá miestnosť je tzv. rozmnožovňa rýb, v ktorej sa nachádzajú nádrže pre 50 párov a nádrže pre mladé diskusy do 4 cm. Naše starostlivo vybrané chovné páry vodia svoje mladé do veku 30 dní, čím im zabezpečujeme dobrú imunitu a rýchly rast. Od piateho dňa po rozplávaní ich prikrmujeme čerstvo vyliahnutou artémiou.

Tretia miestnosť

V tretej miestnosti je 12 nádrží, každá o objeme 1000 litrov vody pre ryby určené na predaj, kde je stále k dispozícií 3000-4000 ks diskusov. Tieto obchodné priestory je možné navštíviť po predchádzajúcej dohode.

Štvrtá miestnosť

Posledná štvrtá miestnosť je technologická časť. Nachádza sa tu systém zásobníkov vody o celkovom objeme 8000 litrov, zariadenie na ohrev tejto vody pomocou slnečných kolektorov a kotla na zemný plyn. Ohrev nádrží je riešený centrálne pomocou kotla na zemný plyn, pričom rozvod tepla je urobený špeciálnou technológiou – lepené lišty na dno nádrží. Všetky miestností sú odvetrávané vzduchotechnikou umiestnenou v strope, ktorá je riadená čidlom na meranie vzdušnej vlhkosti. Používame tiež odvlhčovače.

Starostlivosť

Teplotu v našich chovných nádržiach udržujeme v rozmedzí 29 – 31 C. pH vody sa pohybuje medzi 6,5-7,5 pH, vodivosť 250-400 µS. KH od 2-6.

Vstupná voda, ktorú používame na chov rýb, má hodnotu 7,5 pH, vodivosť cca 300 us, 5 KH. Zdroj vody, ktorý využívame, je z lesného potoka, ktorý steká z Čerhovského pohoria – severovýchod Slovenska. Je to jedna z najčistejších oblastí v Európe.

Na úpravu vody pre výtery používame priemyselnú osmózu, ktorá dokáže denne urobiť 3000 l vody s vodivosťou 1-10 us. Na finalizáciu vody pre výtery používame rôzne špeciálne soli.

Zdravie rýb a ich neustálu chuť do jedla zabezpečuje čistá voda. Na tento účel používame niekoľkostupňovú filtráciu, ktorá je rozdelená do 8 okruhov. Objem filtrov je od 600-1000 l. Prvá komora je využívaná na mechanickú filtráciu pomocou špeciálnej vaty. V strednej komore na biologickú filtráciu používame BioChips. V ďalšej komore máme Biokeramiku. Posledná komora je osadená produktom od nášho kooperujúceho partnera – od firmy SZAT a to výrobkom na udržanie krištáľovo čistej vody v našich chovných systémoch a na udržanie nízkych hodnôt NO3 alebo PO4. Každá nádrž disponuje vlastným odsávaním, ktoré slúži na pravidelnú výmenu vody a odsatie kalu.

Naše ryby kŕmime denne granulami, ktoré sú vyrábané podľa našich požiadaviek na zákazku, pričom zohľadňujú špeciálne nároky discusov na ich výživu. Granule sú vyrábané najnovšou technológiu pri teplote 60 stupňov Celzia, pričom sa zachovajú všetky vitamínové a enzýmové zložky potravy. Vyfarbujúcu zložku v granulách zabezpečujú výťažky z kvetov a plodov. Používame niekoľko druhov granúl v závislosti od veľkosti a potrieb rýb ( granule pre vytierajúce sa páry, granule na odchov, pre vytiahnutie červenej farby, modrej a žltej farby). Na takom istom základe si vyrábame našu špeciálnu zmes z hovädzieho srdca, kde základnú zložku tvorí svalovina hovädzieho srdca obohatená o vitamíny, minerály, probiotiká a prirodné zložky pre vyfarbenie rýb, podobne ako u granúl. S touto zmesou kŕmime naše ryby 3-krát do týždňa od veľkosti 1 cm. Stravu našim rybám spestrujeme mrazenou artémiou, patentkou, misis a väčším rybám podávame mrazený kryl.