Scroll to top
© 2017-2022, Discus-Siner s.r.o., Bartošovce 152, 086 42 Slovakia
Share

DISCUS-SINER.SK

Discus-Siner je rodinná firma, ktorej hlavou aj srdcom je chovateľ Jozef Minčák. O propagáciu a komunikáciu so zahraničnými klientami sa stará syn Daniel Minčák. Ekonomický úsek má na starosti konateľka firmy Antónia Minčáková.

Jozef Minčák sa zaujíma o akvaristiku už viac ako 40 rokov a od roku 1995 sa špecializuje na chov discusov. Naša rodinná firma sa od roku 2002 venuje chovu rýb komerčne. Sme zo Slovenska, z Bartošoviec, blízko historického mesta Bardejov. V roku 2007 sme postavili novú halu, kde sme spojili chovateľské skúsenosti Jozefa Minčáka s dostupnými technológiami, ktoré neustále modernizujeme. Dnes je kapacita našich nádrží 80 000 litrov vody na ploche cca 300 m2. Neustále tvrdo pracujeme na vysokej kvalite nami odchovávaných rýb. V našich nádržiach je na výber vždy dostatočné množstvo rôznych farebných foriem, ktoré nájdete aktuálne v ponuke na svetových trhoch s discusami. Tieto ryby ponúkame v rôznych veľkostiach.

O nás

Našou filozofiou v chove discusov je vytvoriť pre ne také podmienky, čo sa týka hodnôt vody ( filtrácia, objemy nádrží ) a krmiva, aby naše ryby mali rýchly rast a silnú imunitu. Týmto sa dosiahne pekný diskovitý tvar tela a veľkosť s následnou dobrou adaptáciou na nové prostredie v akváriách u našich zákazníkov.

U našich rýb sa nám podarilo v priebehu rokov dosiahnúť, že nemajú parazity ako sú žiabrohlísty, nematódy (capillaria sp.,camallanus sp. a oxyuris sp.) a testódy (pásomnice). Tieto parazity zabraňujú rastu, najmä malých rýb do veľkosti 5 cm, ale tiež obmedzujú prosperitu rýb všetkých veľkostí. Bičíkovce považujeme za latentné parazity, ktoré napomáhajú v čreve ryby tráveniu. Až pri strate imunity, čo spôsobujú problémy s vodou, resp. pri nekvalitnom kŕmení sa začnú rýchlo množiť, následne ryba prestane jesť, nerastie a môže uhynúť. Do roku 2013 sme ryby kŕmili zmesou hovädzieho srdca s vitamínmi a granulami od rôznych komerčných značiek. Zistili sme, že po tomto kŕmení síce niektoré ryby rastú veľmi dobre, ale veľa rýb zaostáva a neprosperuje. Preto sme začali s vývojom vlastných kŕmnych zmesí. Najprv to boli mrazené zmesi, založené na báze hovädzieho srdca, neskôr sme tam pridávali ďalšie proteínové zložky, škroby, riasy, byliny a zložky pre vyfarbenie rýb. Zistili sme, že v mrazenej hmote to nedokážeme urobiť tak, aby ryby vedeli prijať všetky potrebné zložky, ktoré by im zabezpečili plnohodnotnú výživu. Preto sme začali skúšať kŕmenie granulami od rôznych firiem, ale ukázalo sa, že ak chceme dať rybám plnohodnotnú vyváženú potravu, tak na trhu sme nenašli kompletné krmivo pre discusy. Buď to boli granuly s vysokým obsahom proteínu, iné obsahovali riasy a ďalšie krmivo obsahovalo napr. probiotiká. Zistili sme, že kým jedno krmivo ryby ochotne prijímali, iné úplne odmietali, čím sa takéto kŕmenie predražovalo, keďže bolo potrebné kupovať viacej druhov krmiva. Bola potrebná častá a nadmerná výmena vody, lebo granule neboli spotrebované.

Následkom týchto zistení bolo, že sme sa rozhodli urobiť vlastnú receptúru granúl, ktoré by bez kompromisov obsahovali všetky zložky pre plnohodnotné kŕmenie vzácnych rýb ako sú discusy, ale aj divoké odchyty. V roku 2018 , po rokoch skúšania u nás v chovnom zariadení, sme prišli na trh s vlastnou značkou granúl ROYAL MENU. Tieto granule spĺňajú všetky požiadavky pre kŕmenie rýb od 10-ého dňa života až po dospelé ryby, keďže ich ponúkame v 5 frakciách. Ryby vo všetkych veľkostiach s chuťou prijímajú granulky ROYAL MENU.

Granule ROYAL MENU obsahujú kompletne všetky potrebné zložky pre výživu ryby, počnúc proteínmi, cez rôzne liečivé byliny, hubu shiitake, chia oleje až po probiotiká a prebiotiká, to všetko napomáha bezchybnému vstrebávaniu živín z potravy a udržiava veľmi silnú imunitu, zabezpečuje vyrovnaný rast a nádherné sfarbenie rýb. Vďaka kompletnej receptúre v jednom je to zároveň veľmi ekonomické, pretože ryba dostane v jednom produkte kompletnú výživu bez kompromisov a nie je potrebné ju poskladať z viacerých produktov.

Naše chovné zariadenie

Naše chovné zariadenie je situované v samostatnej budove, ktorá bola od začiatku projektovaná, stavebne a technologicky pre chov discusov. V budove s rozlohou 300m2 sa nachádza 5 miestností.

Prvá miestnosť

V prvej miestnosti sú 4 bazény o objeme každý 5000 litrov na odchovy discusov. Piaty bazén je zariadený v „amazonskom štýle“ a je ako okrasná nádrž. V tejto miestnosti sú aj nádrže na dorastajúce mladé chovné ryby.

Druhá miestnosť

Druhá miestnosť je tzv. rozmnožovňa rýb, v ktorej sa nachádzajú nádrže pre 50 párov a na odchov mladých discusov od 1cm – 6 cm. Naše starostlivo vybrané chovné páry nechávame odvodiť svoje mladé, čím im zabezpečujeme dobrú imunitu a rýchly rast. Od 5-ého dňa po rozplávaní ich prikrmujeme čerstvo vyliahnutou artémiou . Od 10-ého dňa už veľmi ochotne prijímajú najmenšiu frakciu XS granúl ROYAL MENU.

Tretia miestnosť

V tretej miestnosti je umiestnených 12 nádrží každá o objeme cca 1000 l vody pre ryby určené na predaj. Tieto obchodné priestory je možné navštíviť po predchádzajúcej dohode.

Štvrtá miestnosť

Štvrtá miestnosť je technologická časť. Nachádza sa tu systém zásobníkov vody o celkovom objeme 8000 litrov, zariadenie na ohrev tejto vody pomocou slnečných kolektorov, resp. kotla na zemný plyn. Ohrev nádrží je riešený centrálne pomocou kotla, pričom rozvod tepla je riešený špeciálnou technológiou. Je to kombinácia ohrievania dna nádrže u akvárií a bazény vyhrievame špeciálne vyrobenou nerezovou špirálou, umiestnenou vo filtračnej časti. Ohrievanie je riadené vo viacerých okruhoch cez termostaty. Všetky miestnosti sú odvetrávané rekuperačnou jednotkou vzduchotechniky (odsávanie a výduchy v strope), ktorá je riadená čidlom pre meranie vzdušnej vlhkosti.

Piata miestnosť

Túto časť budovy sme dostavali v roku 2020 a slúži ako sklad suchého krmiva pre značku ROYAL MENU. Z tohto skladu distribuujeme krmivo pre našich klientov po celom svete.

Starostlivosť

Teplotu v našich chovných zariadeniach udržiavame v rozmedzí 29-31 °C . Vodivosť našej odchovnej vody je 250-350 µS , kH od 2-6. pH sa pohybuje od 6,5 – 7,5. Vstupná voda, ktorú používame na chov rýb, má hodnotu 7,5 pH, vodivosť cca 300 µS , 5 kH. Zdroj vody je z lesného potoka, ktorý steká z Čerhovského pohoria – severovýchod Slovenska. Je to jedna z najčistejších oblastí v Európe.

Na úpravu vody pre výtery používame priemyselnú osmózu, ktorá denne dokáže vyrobiť 3000 litrov vody s vodivosťou 1 – 8 µS. Na finalizáciu vody pre výtery používame rôzne špeciálne soli.

Zdravie rýb a ich neustálu chuť do jedla zabezpečuje čistá voda. Na tento účel používame niekoľkostupňovú filtráciu, ktorá pracuje v 8 okruhoch. Objemy filtrov sú od 600-1000 litrov. Prvá komora je využívaná na mechanickú filtráciu, v stredných komorách sú na biologickú filtráciu používané neustále vzduchom poháňané a tým rotujúce BioChips. V ďalšej komore je biokeramika a v poslednej komore, podľa potreby, používame iónomeniče od firmy SZAT pre odstránenie vysokých hodnôt NO3 a PO4 a pre krištáľovo čistú vodu v nádržiach. Každá nádrž disponuje vlastným odsávaním, ktoré slúži na pravidelnú výmenu vody a odsatie kalu. Do každej nádrže je taktiež samostatný prívod vody. Naše ryby denne kŕmime od 10-ého dňa až po dospelosť granulami ROYAL MENU. Na spestrenie im niekoľko-krát do týždňa podávame mrazenú artémiu alebo patentku. Discusom do 5 cm podávame taktiež mrazené zmesi na báze hovädzieho srdca a rýb.